Fotbal, Liga a II-a, etapa a XV-a: Săgeata Stejaru – FCM Bacău 2-0 (1-0)

Din păcate, elevii lui Gheorghe Poenaru şi-au înterupt seria pozitivă de partide, pierzând clar în deplasarea din judeţul Tulcea la una din revelaţiile campionatului.
Gazdele au deschis scorul în minutul 21, când Chiţu a reluat în plasă o centrare precisă a lui Gheară.
Băcăuanii au avut şansa egalării în ultimul minut al primei reprize, când Tismănaru a şutat de la 12 metri, dar portarul Olteanu a reuşit să respingă in extremis în corner.
Deşi au echilibrat disputa, oaspeţii nu au reuşit să pericliteze buturile adverse, lucru pe care l-au făcut gazdele, în minutul 70, când Aldana a majorat scorul, cu un şut din careul mic.
Se pare că prestaţia proaspătului promovat în lotul de elită al arbitrilor a nemulţumit ambele tabere, dat fiind faptul că atât directorul sportiv al FCM-ului, Daniel Scânteie, cât şi vârful de atac al gazdelor, Chiţu, au fost eliminaţi pentru proteste.
„Am luat iarăşi gol din fază fixă. Două goluri, două faze fixe. Lipseşte concentrarea în aceste momente de joc şi nu cred că este permis aşa ceva. Pe de altă parte, dacă nu marchezi din situaţiile pe care le ai, este greu să obţii puncte în deplasare”, a declarat Gheorghe Poenaru pentru bacausport.ro.
Săgeata: Olteanu – Bold, Goşa, Gheară, Vlad – Paleacu, Gheorghiţă, Dobrea, Dicu – Chiţu, Ciobanu (min. 57 Aldana). Antrenor : Aurel Şunda.
FCM Bacău : FCM Bacău: Manea – Mihălachioaie, Adăscăliţei, Carnariu (min. 65 Vraciu), Dobârceanu – Doboş, Taban, Spiridon, Boboc (min. 54 Cojocaru) – I. Radu, Tismănaru (min. 74 Dutciuc). Antrenor Gheorghe Poenaru.
Arbitru: Dragoş Istrate (Bucureşti); Asistenţi: Nicolae Dobrică (Râmnicu Vâlcea) şi Anghel Voicu (Suseni-Argeş).
Celelalte rezultate : FC Botoşani – CSM Râmnicu-Sărat 2-0, Victoria Brăneşti – Concordia Chiajna 2-0, Farul Constanţa – Tricolorul Breaza 3-0, Petrolul Ploieşti – Dunărea Giurgiu 0-0, Cetatea Suceava – Delta Tulcea 1-1, FC Snagov – Gloria Buzău 2-0 şi Dinamo II – Dunărea Galaţi 0-2 şi Sportul Studenţesc – Steaua II 0-0.