ŞTIINŢA BACĂU – "U" JOLIDON CLUJ 23-32 (9-18): Doar o repriză

stiintajolidon
Fetele de la Ştiinţa au înregistrat, în această după-amiază, un nou eşec pe teren propriu, de data aceasta în faţa clujencelor de la „U” Jolidon. Problema nu e că am pierdut, probabil că nu se aştepta nimeni la o victorie, mai ales după ce s-a văzut diferenţa netă de gabarit, în favoarea oaspetelor, dar elevele Gabrielei Manea au continuat să comită erori copilăreşti exact în momentele decisive.
Prima repriză aproape că a fost fără istoric, asta deoarece handbalistele băcăuane au luat-o pur şi simplu la ţintă pe portăriţa Viktoria Petroczi. Nu-i vorbă, unguroaica adusă în vară de la Feherep Alcoa are valoare, dar şi fetele noastre au transformat-o în ţintă mobilă.
În afară de asta, poarta noastră n-a funcţionat mai deloc, dar asta nu e noutate, cum noutate nu e nici faptul că arbitrele au judecat toate fazele la limită pentru oaspete.
chiper
Repriza secundă a avut o cu totul altă faţă, poate şi pentru că antrenorul Gheorghe Covaciu a decis s-o oprească pe bancă pe Petroczi. Ştiinţa a redus considerabil numărul erorilor, portarii au mai scos câte ceva şi astfel s-a ajuns pe la jumătatea reprizei la o diferenţă de doar 4 goluri pentru clujence.
Dar cum toate lucrurile frumoase se sfârşesc repede, fetele noastre au reluat şirul exasperant de pase greşite şi aruncări în portarul advers şi au irosit un moment extrem de favorabil. Odată depăşit impasul, oaspetele s-au desprins rapid la 7 goluri şi s-au impus, până la urmă, fără probleme.
duta florescu
Nici mitanul secund n-a fost lipsit de probleme de arbitraj, cele două piţipoance – Ana Maria Duţă şi Diana Florescu- reuşind să scoată din minţi ambii antrenori, publicul spectator, chiar şi pekinezul lu’ tanti Geta, aflat la plimbare pe lângă sală, a început să latre nervos auzind fluierăturile. Cele două au reinventat regulamentul jocului de handbal şi mă întreb cum de-au ajuns să arbitreze în Liga Naţională. Răspunsul, prieteni, se găseşte probabil prin „Can Can” sau „Click”.
Evoluţia scorului: 0-3 (‘3), 3-5 (‘8), 4-10 (’14), 5-15 (’21), 7-16 (’25), 9-18 (’30), 13-20 (’35), 16-22 (’39), 19-23 (’44), 19-26 (’50), 20-28 (’54), 23-32 (final).
Marcatoare: ŞTIINŢA- Bondar 8; Burghel 6, Chiper 5, Ivan 2, Blejuşcă 1 şi Matei 1. „U” JOLIDON – Vintilă 10, Paraschiv 9, Dincă 4, Crap 3, Bârsan 2, Tudorache 2, Brânzan 1 şi Oltean 1.
Celelalte rezultate ale etapei a VI-a: Rulmentul Braşov – HC Zalău 26-31 (11-14), Dunărea Brăila – Oltchim Rm.Vâlcea 27-42 (16-21), HCM Roman – Ştiinţa HCM Baia Mare 25-23 (14-11), Tomis Constanţa – Universitatea Reşiţa 26-20 (13-9), HCM Buzău – Rapid CFR Bucureşti 39-24 (20-11), Cetate Deva – Oţelul Galaţi 34-23 (18-11).