Fotbal, Liga a II-a, FCM Bacău – Sportul Studenţesc 1-2: STAN ŞI BRAN DE BACĂU

fcm sportul
Câtă muncă şi cât chin pentru jucătorii echipei gazdă, totul pentru o victorie în faţa Sportului Studenţesc! Din păcate, chiar dacă jocul se îndrepta spre succesul băcăuanilor, domnii Gabi Petrea şi Dan Spiridon, aceşti Stan şi Bran ai fotbalului, n-au fost de acord şi le-au oferit bucureştenilor cele trei puncte pe tavă. În afara celor doi, trebuie amintit şi Remus Cojocaru, cel care, în prima repriză, a executat cu maximă indolenţă un penalty obţinut de Ionuţ Radu în min. 31.
După o primă repriză destul de ştearsă, în care lovitura de pedeapsă irosită de gazde a fost cel mai important eveniment, elevii lui Gheorghe Poenaru au ieşit mult mai decişi de la cabine şi insistenţa le-a fost răsplătită în min. 66. Atunci, I. Radu a izbutit o frumoasă preluare în colţul careului mic şi a şutat precis, pe sub portarul Popescu.
În minutul 75, spectatorii de pe „Municipal” au avut ocazia să vadă ratarea campionatului: după o excelentă acţiune personală, Varea i-a pus mingea pe cap lui Stan, adică Petrea, care, cu ditamai poarta goală în faţă, a trimis alături. Incredibil şi inadmisibil !
N-a fost, însă, decât începutul fiindcă, în min. 86, a intrat în scenă Bran, alias Spiridon, căpitanul Bacăului oferindu-i, absolut inexplicabil, lui Cheţan balonul de 1-1.
Şi pentru ca tacâmul să fie complet, în prelungiri, la un corner al Sportului, fundaşii Bacăului au organizat în propriul careu un Congres al Incompetenţei şi Blazării şi, furaţi de discuţii, i-au lăsat pe oaspeţi să construiască în voie faza celui de-al doilea gol, finalizată cu capul de Patriche, ca în curtea şcolii.
În acest fel FCM Bacău a pierdut din nou pe teren propriu, numai că acum a făcut-o după ce a avut meciul în mână şi l-a scăpat din cauza unor greşeli absolut impardonabile. Astfel, de la utopia aspiraţiilor la promovare, FCM Bacău se trezeşte în zona nisipurilor mişcătoare cu miros de Liga a III-a.
FCM Bacău: Manea – Varea, Spiridon, Carnariu, Dobârceanu – Doboş (76 Kalai), Taban, Boboc (54 Petrea), Cojocaru (54 Vraciu) – I. Radu, Tismănaru. Antrenor: Gheorghe Poenaru.
Sportul Studenţesc: Popescu – Ciupe, Patriche, Ghinga, Farmache – C. Gheorghe (39 Postolache), Cruceru, Irimia (70 Cheţan), Ferfelea – Truţă (70 Dobre), Curelea. Antrenor: Tibor Selymes.
Celelalte rezultate de azi: Delta Tulcea – Petrolul Ploieşti 1-0, CSM Rm. Sărat – Victoria Brăneşti 0-0, Tricolorul Breaza – Concordia Chiajna 0-2, Săgeata Stejaru – Gloria Buzău 2-1, Dunărea Galaţi – FC Snagov 1-0 şi Cetate Suceava – FC Botoşani 0-0. Mâine se dispută partidele Dinamo II – Farul şi Steaua II – Dunărea Giurgiu.